Portakal Reçeli

YENİ! Edibenin Mutfak Sırları Facebook Sayfamı beğenerek  yeni tariflerden Haberdar Olun  :)

Merhabalar,

Her yerde bol bol portakal varken,eee benimde  eşime portakal reçeli yapmamam  olmazdı:)Belki çevrenizden duymuşsunuzdur biraz zahmetli bir reçel diye, ama sakın tedirgin olmayın inanın hiçbir zahmeti yok,yeterki isteyin.

7

Malzemeler

 • 4 Adet Büyük Sulu Portakal
 • 1 Kilo Şeker
 • 1 Çay  Kaşığı Tereyağ
 • Yarım Limon Suyu

Hazırlanışı

Portakallarımızı güzelce yıkıyoruz,ardından portakal kabuklarımızı ince orta büyüklükte şeritler  halinde doğruyoruz.Portakalın içlerini ise küçük küçük doğrayıp tencereye bir sıra iç bir sıra şeker olmak üzere yerleştiriyoruz.1 gece ağzı kapalı olarak bekletmek üzere buzdolabına koyuyoruz.

Evet belki biraz zahmetli dedikleri kısım kabukları için olabilir,nedeni ise portakal kabuklarının acılığını almak için yapılan işlemler.Doğradığmız kabukları üzerini geçek kadar su ekleyip ocağa alıyoruz.Kaynamaya başlayınca altını kısıp 30 dakika pişiriyoruz,ardından süzüp soğuk sudan geçiyoruz ve tekrar tencereye alıp aynı işlemi uyguluyoruz.Kaynatma işlemini bir defa yapanlarda var ama garanti olsun diye ben iki defa yapıyorum:)

Süzdüğümüz kabukları soğuk suda 20 dakika bekletiyoruz ardından tekrar süzüyoruz,bu işlemide 3-4 defa yapıyoruz.En son tekrar soğuk suya koyup 1 gece bekletiyoruz.Ertesi sabah portakal içlerimizin sulandığnı göreceğiz,tenceremizi ocağa alıp üzerine süzdüğümüz kabukları ekliyoruz,kayanayınca köpürmesini fotoğraf-1önlemek amacıyla tereğımızı koyup karıştıyoruz.Kaynayan reçelimizin altını kısıp 30 dakika kadar arada karıştırarak pişiriyoruz.

En son limon suyumuzu sıkıp 4 dakika daha kaynatıp reçelimizin altını kapatıyoruz.Soğuması için 2 saaat kadar beklettikten sonra kavanozlara koyuyuoruz ve hava almasını önlemek için ters çeviriyoruz,yarım saat sonra buzdolabına koyabiliriz.Ölçülerimizden 2 kavanoz reçel çıkıyor.

Afiyet Olsuuuunnn…..

8 thoughts on “Portakal Reçeli”

  1. Merhabalar Dilek Hanım,inanın o kadar çok portakal reçeli tarifi varki ama yapımı birz zor olduğu için her tarife güvenilmiyor.Bütün samimiyetimle tarifimi size önerebilirim,çünkü mükemmel lezzetli oldu.Yaparsanız yorumlarınızı beklerim :))

 1. Merhabalar.İnanılmaz lezzetli bir reçel oluyor.Ben yaptım çok beğenildi ve ikinci kez yapıyorum yoğun istek üzerine..Ellerinize ve emeğinize sağlık…

  1. Merhaba Çiğdem Hanım,güzel sonuçlar almanıza çok mutlu oldum,teşekkür ederim:)

 2. Merhaba Edibe hanım.Bugün portakal reçelini yaptım.Sonuç güzel oldu ve bir yaşında oğluşum beğenerek yedi.4 adet portakala 4 su bardağı seker koydum, az tatlı olsun istedim.Portakallarım mı küçüktü yoksa şeker miktarından dolayı mı bilmiyorum bir kiloluk konservenin 3/4 ü doldu.Portakalların mevsimi geçmeden tekrar reçelini yapmak istiyorum.Bir kilo portakala şeker miktarı ne olmalı.Bir de tereyağını yarım çorba kaşığı kullansam olur mu?Teşekkürler tarif için.Aradığım tariflerden en anlaşılır olanı sizin tarifiniz.Yaptığım reçel de ilk reçelim.:-)

  1. Merhabalar Serap Hanım,güzel sonuçlar almanıza sevindim.Sorunuza gelince zaten 4 adet büyük sulu portakal hemen hemen 1 kiloya takabül ediyor.4 Bardak şeker de hemen hemen bir kilo şekere tekabül ediyor.Yani kısaca bir kilo portakala 1 kilo şeker kullanabilirsiniz.Portakal reçelinizi kaynadıktan sonra 30 dikakadan fazla pişirmeyin suyunu çok çeker ve çok şekerli bir reçel olur.Tereyağınında ölçüsünde herhalde bir yanlışlık olmuş bir çay kaşığı yeterli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.